Geopolitics and politics

Конференција у Аустрији: Кршење верских права, напад на Украјинску православну цркву

Аустријски огранак Центра за геостратешке студије организовао је 22. јула у Бечу конференцију на тему кршења верских права са посебним освртом на Украјинску православну цркву у контексту актуелних дешавања.

У Украјини, пред очима целе светске заједнице, украјинске власти уништавају Украјинску православну цркву. Ово је заједничка акција режима Зеленског и ПЦУ (Православна црква Украјине), која је под патронатом Цариградске патријаршије, као и самог патријарха Вартоломеја. Храмови су конфисковани, а свештенство Украјинске православне цркве је подвргнуто насиљу и прогону. Сведоци смо насилног заузимања једног од најстаријих центара православног света Кијево-печерске лавре и њених светиња, навели су организатори конференције.

Међународна заједница и заштитници људских права требало би да дају стручну оцену овог еклатантног кршења слободе и људских права, које нас враћа у доба средњовековних погрома на верској основи.

У уводном говору на конференцији истраживач Центра за геостратешке студије из Аустрије, Patrick Popel навео је да је циљ конференције да стручњаци из Аустрије, посебно они који се баве религијским темама, заједно са заштитницима људских права и експертима из других земаља воде дискусију о актуелној теми кршења верских права и дешавањима у вези са прогоном свештенства и верника Украјинске православне цркве.

Антон Егендорфер, магистар теологије и религијских студија из Аустрије говорио је на тему: «Прогон украјинске цркве у контексту глобалног прогона хришћана». Егендорфер је навео да се хришћани прогоне у целом свету, а да у многим случајевима иза њиховог прогона стоје разне групе које подржавају западни центри моћи, што је случај на Блиском истоку. Он је навео да је неверованто то што се дешава у Украјини, да власт на силу одузима црве и манастире од свештеника и верника који су стотинама годинама у њима и додељује их некој новој «прокси» цркви. «Питање је како ће то утицати на будућност, посебно када говоримо о религији», нагласио је Егендорфер.

Протојереј Слађан Васић говорио је на тему: «Утврђивање стања са становишта општеважећег црквеног права». Он је изнео став да је Украјинска православна црква са становништа црквеног права једина регуларна православна црква у Украјини, чије постојање не може бити оспоравано.

Даниел Ковалик Професор хуманитарног права из САД говорио је на тему: «Докази геноцида, украјинско уништавање православне цркве». Ковалик који је недавно боравио у Донбасу, рекао је да је обишао цркве и манастире у овом подручју који су уништени од стране украјинске војске, и да су ови објекти и даље под нападом. Он сматра да је велики проблем то што светски медији игноришу ове чињенице које су документоване. «Рат против етничких Руса, рускојезичног становништва и верника цркве која је под патронатом Московске патријаршије се води од 2014. године и мислим да то можемо да назовемо геноцидом. Мислим да Украјина жели да уништи Русе у Украјини, али не само да уништи етничку групу већ и религијску, а то се зове геноцидом. Запад би требао да буде забринут због геноцида који се спроводи, а уместо тога западни центри моћи то финансирају. Исто се дешава и на Блиском истоку, што сам такође имао прилику да видим у Сирији. Цркве нападају џихадистичке групе које подржава Запад. С друге стране Хезболах је штитио ове цркве. Све то говори о свеобухватном рату који се води против историје, култутре и традиције», закључио је Ковалик.

Протојереј Паисиус Јунг говорио је на тему: «Општа анализа прогона хришћана у Украјини».

«Видимо да се дешава прогон цркве у Украјини. То нам је познато из историје Балкана, онога што се дешавало у Босни и Херцеговини, на Косову и Метохији итд. Проблем са Западом је што он ствара сопствену истину. Али у сваком сукобу увек постоје две стране, и морате слушати обе стране. Али то се више не дешава на Западу», навео је протојереј Паисиус.

Арно Девалеј, адвокат, експерт у области међународног права из Француске говорио је на тему: «Кршење међународног права, случај украјинског прогона верника». Он сматра да се религија у Украјини злоупотребљава за политичку контролу: «Кијев који је под утицајем Запада, врши нападе на Украјинску православну цркву и етничке Русе већ дуги низ година. Они фаворизују патријаршију у Цариграду и желе да прекину везе са Московском патријаршијом из тог разлога. То је између осталог довело и до екалације сукоба и испровоцирало специјалну војну операцију. Ако говоримо о правном аспекту, Украјина крши сопствени Устав и законе јер је обавезна да обезбеди верске слободе у земљи. Такође Украјина крши и Европску конвенцију о људским правима, иако претендује на чланство у ЕУ» истакао је Девалеј.  

Dragana Trifkovic, директор Центра за геостратешке студије из Србије говорила је на тему: «Геополитички преглед савременог прогона хришћанства са посебним освртом на прогон православља». Трифковић је истакла да то што се данас дешава у Украјини је део геополитичког сукоба. «Потребно је објаснити како се врши напад на Украјинску православну цркву, по истом моделу као и на Српску православну цркву, иза чега стоје интереси глобалистичких центара моћи, који контролишу и НАТО. Руководство Украјине, које је под спољном управом Вашингтона, насилно покушава да одузме имовину Украјинске православне цркве, спроводи терор над свештенством, као и верницима. САД покушавају да продубе раскол у целом православном свету, а у томе им у многоме помаже Васељенски патријатх Вартоломеј», навела је Драгана Трифковић.

«Као пример уништења православља од стране глобалистичких центара моћи, навешћу чињеницу да је на Косову и Метохији, од стране албанских терориста уништено преко 150 српских цркава и манастира из средњег века у време када је контролу над овом територијом преузео НАТО», закључила је Трифковић.

Данијел Перра, геополитички аналитичар италијанског часописа „Евроазија“ говорио је на тему: «Геополитика и сакрална географија у контексту украјинског сукоба». Перра је навео да постоје многобројни аспекти украјинског сукоба које Запад потпуно игнорише: «Када говорим о Западу, не мислим на географске оквире, већ идеолошке. Читав Запад је под хегемонијом Сједињених Држава и то је простор у коме нема места за све што је сакрално. Верујем да је узрок конфликта у Украјини везан за вестернизацију у којој је толеранција само маска за скривање дубоких форми културног расизма. Европа је данас периферија Запада. Она је покорена не само војно од стране далеког Запада, већ и метафизички. То се дешава и у Украјини, али то смо видели и у Србији која је одвојена од свог метафизичког исходишта, Косова и Метохије. Запад заправо подржава нарко-криминалну државу коју су створилу на Балкану, месту које је један од духовних центара православља. Исто се дешава у Украјини где се права Украјинска православна црква континуирано крше како би се обезбедила доминација Православне цркве Украјине, која је поново западна креација, створена америчким доларима» закључио је Перра. Он је истакао да је најбољи пример тога црква у Тернопилу, коју је благословио патријарх Православне цркве Украјине: «На зидовима ове цркве могу се видети симболи Бандере и батаљона Азов. Парамилетарне војске која је познато по насиљу над људима из Донбаса».  

Учесници конференције закључили су да је потребно наставити дискусију о прогону Украјинске православне цркве као и о проблемима кршења верских права људи. Потребно је упутити апел свим институцијама као и појединцима који се баве заштитом људских права да се позабаве овом темом и да уложе напоре у заштиту верских права људи и спечавање насиља и прогона које се врши над православном црквом, истакли су организатори конференције.

23. јули 2023.

Source: Center for Geostrategic Studies

 

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

Center for geostrategic studies is a non-governmental and non-profit association, founded in Belgrade at the founding assembly held on 28.02.2014. in accordance with the provisions of art.11. and 12. Law on associations ("Official Gazette of Rs", no.51/09). for an indefinite period of time, in order to achieve the goals in the field of scientific research of geostrategic relations and preparation of strategic documents, analysis and research. The association develops and supports projects and activities aimed at the state and national interests of Serbia, has the status of a legal entity and is registered in the register in accordance with the law. The mission of the Center for geostrategic studies is: "we are building the future, because Serbia deserves it: the values we represent are established through our history, culture and tradition. We believe that without the past there is no future. For this reason, in order to build the future, we must know our past and cherish our traditions. True values are always grounded, and the future cannot be built in a good direction without that foundation. In a time of disruptive geopolitical change, it is crucial to make wise choices and make the right decisions. Let go of all imposed and distorted ideas and artificial urges. We firmly believe that Serbia has enough quality and potential to determine its own future, regardless of threats and limitations. We are committed to the Serbian position and the right to decide our own future, bearing in mind the fact that historically there have been many challenges, threats and dangers that we have overcome. “ Vision: the Center for geostrategic studies aspires to become one of the world's leading organizations in the field of geopolitics. He also wants to become a local brand. We will try to interest the public in Serbia in international topics and gather all those interested in protecting state and national interests, strengthening sovereignty, preserving territorial integrity, preserving traditional values, strengthening institutions and the rule of law. We will act in the direction of finding like-minded people, both in the domestic and in the world public. We will focus on regional cooperation and networking of related NGOs, both at the regional and international level. We will launch projects at the international level to support the repositioning of Serbia and the preservation of territorial integrity. In cooperation with media houses, we will implement projects that are focused on these goals. We will organize education of interested public through conferences, round tables and seminars. We will try to find a model for the development of the organization that would enable the financing of the activities of the Center. Build a future together: If you are interested in cooperating with us, or to help the work of the Center for geostrategic studies, please contact us by e-mail: center@geostrategy.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *