地缘政治而政治, 我们的活动

Округли сто у Москви: Утицај Америчког сектора

У Дому друштвених организација у Москви, 15. јуна је одражан округли сто под називом: Утицај Америчког сектора, анализа и контрастратегија у међународном контексту. Округли сто је организовао Центар за геостратешке студије из Србије уз подршку Координационог савета некомерцијалних организација Русије. Овим догађајем су председавали Драгана Трифковић, генерални директор Центра за геостратешке студије и Патрик Попел, сарадник и истраживач Центра за геостратешке студије из Аустрије. Попел је уједно и идејни творац пројекта: Напустите Амерички сектор.

Циљ овог догађаја је био да се на једном месту окупе експерти из Европе и Русије, како би заједно анализирали амерички утицај у свету, пре свега у Европи, и како би дошли до заједничких закључака какве мере је неопходно предузети у циљу сузбијања малигног америчког утицаја.

Читав догађај је осмишљен да подсети светску јавност на чињеницу да се окупациона америчка војска и даље налази у Европи, више од седам деценија од завршетка Другог светског рата.

Догађај су посетили бројни стручњаци, новинари и дипломате из Русије, а у раду округлог стола су учествовали стручњаци из Србије, Аустрије, Француске, Немачке, Холандије и Украјине.

Драгана Трифковић је након поздравних речи одржала говор на тему „Малигног америчког утицаја у Србији“. Она је говорила о догађајима након Другог светског рата, када је преко „титоизма“ дошло до продора англо-америчког утицаја на Балкану. Посебно се осврнула на распад Југославије и бомбардовање Србије од стране НАТО 1999. године: „Америчка стратегија је била да се на Балкану створе мале државе, те је на простору Југославије настало шест нових држава, које лако могу да се контролишу споља. Али на томе се није завршило јер Американци упорно покушавају да створе и такозвано независно Косово од јужне српске покрајине, као још једну квази државу. Потпуним игнорисањем међународног права“.

Фото: Драгана Трифковић и Патрик Попел

Драгана Трифковић је подсетила на то да су Американци камуфлирали агресију у хуманитарну интервенцију: „Након завршетка бомбардовања Америчка и НАТО војска је окупирала јужну српску покрајину Косово и Метохију. Американци су на овој окупираној територији изградили највећу војну америчку базу у Европи која се зове Камп Бондстил“.

Директорка Центра за геостратешке студије сматра да: „Србија нема унутрашњег капацитета да спроведе промене, али међународне промене које се дешавају могу да буду потпора и Србији и целој Европи, да изађе из Америчког сектора. Колективни Запад све више остаје самоизолован у процесима мултиполаризације. Дакле оно што ми можемо да урадимо, то је да својим активностима придобијемо пажњу јавности у европским државама са јасном поруком да Европа, због свог опстанка, мора да напусти Амерички сектор. И друга ствар је да народном дипломатијом градимо нове везе у оквиру мултиполарног света и тим путем стекнемо међународну подршку“, закључила је Трифковић.

Патрик Попел из Аустрије је говорио о интензивном утицају Америке на све европске државе.

„Овај утицај на свим нивоима веома штети Европи. Надаље морамо прецизно да анлизирамо ситуацију и да развијамо контра-стратегију за сузбијање овог утицаја. Неопходно је да осмислимо различите кампање како бисмо смањили утицај Америчког сектора у Европи“, нагласио је Попел.

Фото: Учесници округлог стола

Арно Девалеј, стручњак за међународно право из Француске, говорио је о америчком утицају у овој земљи. Он сматра да: „Западна Европа, а посебно Француска, никада нису могле да напусте Амерички сектор од 1944. године. Испоставило се да је америчко „ослобађање“ било освајачко и данас је тај процес поптуно завршен. Оно што је остало од заоставштине Шарла де Гола по питањима националног суверенитета и политичке независности је само пролазно сећање, а то је омогућено издајом француске елите која је у многим случајевима усвојила презир окупатора према привржености сопственој култури и одбацила поштовање према жртвама оних који су изградили француску државу.

Никита Штиков, председник Међународног института за право, екологију и образовање, истакао  је да је смисао постојања Русије, очување моралног закона: „Неопходно је да постоји национални систем идеолошких разноликости Русије без уставних ограничења, где су у основи породичне вредности. Насупрот томе је либерална родна идеологија, за коју постоји предлог да је Министарство правде Русије призна као деструктивну идеологију“.

Штиков се осврнуо и на сукоб у Украјини, рекавши да је то: „Унутрашњи грађански сукоб унутар „велике“ Русије, контролисан и покренут споља, са циљем западне коалиције – млевење народа „велике“ Русије. Задатак Русије (сећање на Лењина о преласку светског, империјалистичког рата у грађански) јесте потреба да се оствари прелазак грађанског рата у светски, империјалистички, нуклеарни.

Соња Ван ден Енде, независна новинарка из Холандије и стручањак за геополитику, говорила је о америчком утицају у Холандији. Она сматра да је Амерички сектор повезан са идејом о „великом ресету“ и да је Холандија једна од најглобализованијих држава Европе. „У Холандији су све главне међународне институције глобализма као што је Међународни кривични суд где је суђено Србима. Познато је да никада нису спроведена фер суђења. Ако треба да изађемо из Америчког сектора, мислим да треба прво да почнемо од Холандије“, истакла је Ван ден Енде.

У свом говору се осврнула и на рат у Украјини рекавши да је то „Хибридни рат у коме Запад користи неонацистичке батаљоне и води рат против Русије. Имала сам прилике да се уверим у неонацистичку идеологију Азов батаљона када сам била у Мариупољу“.  

„Мислим да је утицај Америчког сектора при крају. Можемо да се уверимо да Европа трпи огромне економске последице услед сукобљавања са Русијом. Блиски исток и Африка су већ напустиле Амерички сектор и интегришу се у мултиполарни свет. Европа би морала да следи тај пример“ закључила је Соња ван Ден Енде.

Фото: Арно Девалеј, Драгана Трифковић, Соња ван Ден Енде, Патрик Попел

Павел Зарифулин, писац, филозоф и директор Евроазијског центра Лав Гумиљов, говорио је о својој посети енклавама на Косову и Метохији, где је достављао хуманитарну помоћ: „На Косову и Метохији је више него очигледан утицај Америчког сектора, где људи живе ограђени бодљикавом жицом као у логору. За мене је то било драгоцено искуство да својим очима видим шта се дешава на овој територији по америчком олупацијом“. Зарифулин је истакао да је исти сценарио од стране Запада осмишљен и за Украјину, али да је руска реакција покварила све америчке планове. Он сматра да Русија осим политичке и војне сарадње са другим државама, може да пружи много тога на пољу науке и технологије.

У завршном делу округлог стола одржана је дискусија, након које су изведени заједнички закључци о неопходности изласка Европе из зоне Америчког сектора. Организатори округлог стола из Центра за геостратешке студије, позвали су учеснике да се придруже догађају 4. јула који су назвали „Међународни дан независности од САД“, који ће бити организован у преко петнаест држава. Идеја је да се тог дана организују различите активности попут округлих столова, тематских публикација, објава на интернету и друштвеним мрежама, флеш-моб акција и сл. са поруком „Напустите Амерички сектор“.

19. јун 2023. 

 

 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注